Committees

 

Member Services

  • Svetlana Dodik-Pelja
    Svetlana Dodik-Pelja
    HA International, LLC
    Chair
  • Ashley Folden-Ecker
    Foundry Operations Manager Dotson Company, Inc.
    Co-Chair
  • Jason Bush
    Jason Bush
    Manager of Metallurgy Research - Process Development Waupaca Foundry, Inc. - Tell City
    Committee Member
  • Eli David
    FerroGlobe
    Committee Member
  • Andrew Dickey
    FerroGlobe
    Committee Member
  • Craig Sederholm
    Craig Sederholm
    Rochester Metal Products Corp.
    Committee Member

Programs and Publications

  • Lizeth Medina
    Lizeth Medina
    Neenah Foundry Company
    Chair
  • Travis Hepfner
    BCI Solutions, Inc
    Co-Chair
  • Eric Nelson
    Eric Nelson
    Eric Nelson Consulting, LLC
    Co-Chair
  • Caitlyn Dickson
    Process Engineer Neenah Foundry Company
    Committee Member
  • William Gammill
    John Deere - Waterloo Works
    Committee Member
  • Andrew James
    John Deere - Waterloo Works
    Committee Member
  • Brian Johnson
    Hickman, Williams & Company
    Committee Member
  • Thomas Prucha
    Metal Morphasis LLC
    Committee Member
  • Brad Steinkamp
    Charter Dura-Bar - Dura-Bar
    Committee Member
  • Dave Williams
    Committee Member
  • Dr. Kathy Hayrynen
    Aalberts surface technologies
    Secretary

Marketing

  • Christopher Heczko
    Christopher Heczko
    Process & Technical Services Engineer Charter Dura-Bar
    Chair
  • Josh Gammariello
    Application Engineer Foseco
    Co-Chair
  • Trevor Beach
    Trevor Beach
    Technical Director Betz Industries
    Committee Member
  • Amanda Bernardy
    Waupaca Foundry, Inc. - Tell City
    Committee Member
  • Anton Colon
    The Nugent Sand Company, Inc.
    Committee Member
  • Mark Fields
    Technical Sales Manager / Business Development Glidewell Specialties Foundry Co.
    Committee Member
  • David Gilson
    SinterCast, Inc.
    Committee Member
  • Kiel Krause
    American Colloid Company
    Committee Member
  • Kirk McCollough
    Seneca Foundry, Inc.
    Committee Member
  • Vadim Pikhovich
    MAGMA Foundry Technologies, Inc.
    Committee Member
  • Jeff Schutz
    Corporate Metallurgist Hiler Industries / Accurate Castings
    Committee Member
  • Nic Stephanian
    Nic Stephanian
    Director, Procurement Poitras Foundry Ltd.
    Committee Member

College and University Relations

  • Matt Burnell
    Process Engineer Metal Technologies, Inc.
    Committee Member
  • James Csonka
    Hickman, Williams & Company
    Committee Member
  • Michael Feldmeier
    SELEE Corporation
    Committee Member
  • Ashley Folden-Ecker
    Foundry Operations Manager Dotson Company, Inc.
    Committee Member
  • Dorothy Havlin
    The Nugent Sand Company, Inc.
    Committee Member
  • Ben Hunsicker
    Allied Mineral Products, LLC
    Committee Member
  • John R. (Chip) Keough
    John R. (Chip) Keough
    Chairman Lightspeed Concepts, Inc.
    Committee Member
  • Riley Kerestes
    Caterpillar, Inc - Mapleton
    Committee Member
  • David Kesse
    Elkem
    Committee Member
  • Ashley Marks
    John Deere
    Committee Member
  • Jeremy McLimans
    Hickman, Williams & Company
    Committee Member
  • Julie Meyers
    OmniSource
    Committee Member
  • Anna Richter
    BS Chemistry Metallurgist Buck Company, Inc.
    Committee Member
  • Maxwell Ritchie
    Sales Engineer Hickman, Williams & Company
    Committee Member
  • Angella Sell
    Angella Sell
    R&D Engineer Aalberts surface technologies
    Committee Member
  • Hayden Smith
    Process Engineering Co-op Metal Technologies, Inc.
    Committee Member
  • Jeff Smithberger
    Superior Graphite
    Committee Member
  • Karl Warsinski
    Karl Warsinski
    Metallurgical Engineer St Marys Foundry
    Committee Member
  • Calvin Wildeboer
    John Deere
    Committee Member

Research Committee

  • Jeremy Lipshaw
    Aalberts surface technologies
    Chair
  • Christopher Heczko
    Christopher Heczko
    Process & Technical Services Engineer Charter Dura-Bar
    Co-Chair
  • Lenny Basaj
    Lenny Basaj
    Metal Technologies, Inc. - Ravenna
    Committee Member
  • Trevor Beach
    Trevor Beach
    Technical Director Betz Industries
    Committee Member
  • John Biel
    Lightspeed Concepts, Inc.
    Committee Member
  • Jason Black
    Heraeus Electro-Nite Co.
    Committee Member
  • Matt Bujorian
    Foseco
    Committee Member
  • Jason Bush
    Jason Bush
    Manager of Metallurgy Research - Process Development Waupaca Foundry, Inc. - Tell City
    Committee Member
  • Matt Calcutt
    Rochester Metal Products Corp.
    Committee Member
  • Sylvia Chavez
    Waupaca Foundry, Inc. - Tell City
    Committee Member
  • James Csonka
    Hickman, Williams & Company
    Committee Member
  • Eli David
    FerroGlobe
    Committee Member
  • Steve Dawson
    SinterCast, Inc.
    Committee Member
  • Andrew Dickey
    FerroGlobe
    Committee Member
  • Caitlyn Dickson
    Process Engineer Neenah Foundry Company
    Committee Member
  • Jeff Drury
    Committee Member
  • Mark Fields
    Technical Sales Manager / Business Development Glidewell Specialties Foundry Co.
    Committee Member
  • Ashley Folden-Ecker
    Foundry Operations Manager Dotson Company, Inc.
    Committee Member
  • Phil Frerking
    FerroGlobe
    Committee Member
  • Mike Galvin
    ASC Engineered Solutions - Columbia
    Committee Member
  • William Gammill
    John Deere - Waterloo Works
    Committee Member
  • John Gatewood
    Cadillac Casting, Inc.
    Committee Member
  • Emily Gerstein
    Kohler Company
    Committee Member
  • David Gilson
    SinterCast, Inc.
    Committee Member
  • Andrew Gordon
    Kohler Company
    Committee Member
  • Serge Grenier
    Rio Tinto Iron & Titanium, Inc
    Committee Member
  • Dr. Kathy Hayrynen
    Aalberts surface technologies
    Committee Member
  • Dr. Kathy Hayrynen
    Aalberts surface technologies
    Committee Member
  • Lyle Heberling
    IRON CASTING RESEARCH INSTITUTE, Inc.
    Committee Member
  • Travis Hepfner
    BCI Solutions, Inc
    Committee Member
  • Jeff Herdman
    Ancast Industries, LTD
    Committee Member
  • Andrew James
    John Deere - Waterloo Works
    Committee Member
  • Andrew James
    John Deere - Waterloo Works
    Committee Member
  • Brian Johnson
    Hickman, Williams & Company
    Committee Member
  • Brian Johnson
    Hickman, Williams & Company
    Committee Member
  • Mike Kamin
    Carpenter Brothers, Inc
    Committee Member
  • John R. (Chip) Keough
    John R. (Chip) Keough
    Chairman Lightspeed Concepts, Inc.
    Committee Member
  • Robert Kersey
    Rochester Metal Products Corp.
    Committee Member
  • Joe Keske
    Waupaca Foundry, Inc. - Marinette
    Committee Member
  • Peter Kim
    Miller and Company
    Committee Member
  • Joseph Kramer
    CWC Textron LLC
    Committee Member
  • Tony Lindert
    Oshkosh Corporation
    Committee Member
  • Rob Logan
    Elkem
    Committee Member
  • Rob Logan
    Elkem
    Committee Member
  • Greg Loving
    Committee Member
  • Ashley Marks
    John Deere
    Committee Member
  • Brad Masters
    HA International, LLC
    Committee Member
  • Kirk McCollough
    Seneca Foundry, Inc.
    Committee Member
  • Jeremy McLimans
    Hickman, Williams & Company
    Committee Member
  • Lizeth Medina
    Lizeth Medina
    Neenah Foundry Company
    Committee Member
  • Callen Metsaars
    Betz Industries
    Committee Member
  • Eric Nelson
    Eric Nelson
    Eric Nelson Consulting, LLC
    Committee Member
  • Vadim Pikhovich
    MAGMA Foundry Technologies, Inc.
    Committee Member
  • Kevin Pilon
    Carpenter Brothers, Inc
    Committee Member
  • Kramer Pursell
    Metal Technologies, Inc. - Auburn
    Committee Member
  • Thorsten Reuther
    Managing Director Hofmann Ceramic, GmbH
    Committee Member
  • Mike Riabov
    Technical Sales Account Manager Elkem
    Committee Member
  • Michelle Ring
    Committee Member
  • Tom Schroeder
    SinterCast, Inc.
    Committee Member
  • Jeff Schutz
    Corporate Metallurgist Hiler Industries / Accurate Castings
    Committee Member
  • Craig Sederholm
    Craig Sederholm
    Rochester Metal Products Corp.
    Committee Member
  • Craig Sederholm
    Craig Sederholm
    Rochester Metal Products Corp.
    Committee Member
  • Matt Sharifi
    Ariel Corporation
    Committee Member
  • Daniel Shirkey
    Lightspeed Concepts, Inc.
    Committee Member
  • Jeff Smithberger
    Superior Graphite
    Committee Member
  • Brad Steinkamp
    Charter Dura-Bar - Dura-Bar
    Committee Member
  • Steve Thelen
    Principal Metallurgical Engineer Cummins-Meritor
    Committee Member
  • Vladimir Vega-Valer
    Oshkosh Corporation
    Committee Member
  • Karl Warsinski
    Karl Warsinski
    Metallurgical Engineer St Marys Foundry
    Committee Member
  • Ken Way
    Miller and Company
    Committee Member
  • Brandon Welker
    Lightspeed Concepts, Inc.
    Committee Member
  • Calvin Wildeboer
    John Deere
    Committee Member
  • Dave Williams
    Committee Member
  • Luis Zertuche
    Draxton
    Committee Member
  • Yujiao Zou
    Rio Tinto Iron & Titanium, Inc
    Committee Member