Upcoming events

Featured Member

Follow Us

on LinkedIn!



Promoting the production and application of ductile iron castings

EXECUTIVE COMMITTEE
  • Eric Nelson, Dotson Foundry - President
  • Lenny Basaj, Metal Technologies – Vice President
  • Matthew Meyer , Kohler - Past President
  • Jean Bye, Dotson - Secretary & Treasurer

FINANCE COMMITTEE

  • Matthew Meyer, Kohler Company
  • Jean Bye, Dotson

AWARDS COMMITTEE


NOMINATING COMMITTEE

  • Matthew Meyer, Kohler Company

PROGRAMS & PUBLICATIONS COMMITTEE

  • Brian Johnson, Hickman Williams & Company – Chair
  • Dr. Kathy Hayrynen, Aalberts surface technologies
  • Dave Williams, ASI Int’l.
  • Lizeth Medina, Neenah Foundry
  • Rick May, Cadillac Casting 

MEMBER SERVICES COMMITTEE

  • Brad Masters, FerroGlobe – Chair
  • Jeff Hall, Benton Foundry
  • Callen Richards, Betz Industries
  • Mike Galvin, Anvil, Int’l.
  • Rob Logan, Elkem Materials
  • Eli David, FerroGlobe
  • Matt Calcutt, Rochester Metal Products
  • Craig Sederholm, Rochester Metal Products

COLLEGE & UNIVERSITY RELATIONS COMMITTEE

  • Angella Sell, Aalberts surface technologies
  • James Csonka, Hickman, Williams & Co.- Chair
  • Jeremy McLimans, Hickman, Williams & Co.
  • William Gammill, John Deere Foundry
  • John Keough, Lightspeed Concepts, Inc. 
  • Matthew Meyer, Kohler Company
  • Julie Meyers, Omnisource
  • Jeremy Lipshaw, Aalberts surface technologies
  • Eric Nelson, Dotson
  • Jeff Smithberger, Superior Graphite
  • Ashley Folden-Ecker, Dotson

DUCTILE IRON MARKETING COMMITTEE

  • David Gilson, Sintercast – Chair
  • Steve Metz, Aalberts surface technologies
  • Trevor Beach, Betz Industries
  • Abhay Pande, Foseco
  • Mark Fields, Glidewell
  • Jeff Schutz, Hiler Industries
  • Chris Heczko, Magma
  • Vadim Pikhovich, Magma
  • Kirk McCullough, Seneca Foundry

QUALITY ASSURANCE & SPECIFICATION COMMITTEE

  • Various members
RESEARCH COMMITTEE
  • Lizeth Medina, Neenah – Chair
  • Jeremy Lipshaw - Vice-Chair
  • Open to all members

RESEARCH COMMITTEE VOTING BODY

Foundry Members

  • Lizeth Medina Balliet, Neenah Foundry – Vice-Chair
  • Mike Galvin, Anvil Int’l.
  • Jeff Hall, Benton Foundry
  • Trevor Beach, Betz Industries
  • Jeff Drury, Buck Company
  • Rick May, Cadillac Casting
  • Jeff Schutz, Hiler Industries 
  • William Gammill, John Deere
  • Craig Sederholm, Rochester Metal Products
  • Jason Bush, Waupaca Foundry, Inc.
  • Mark Fields, Glidewell Foundry
  • Ashley Folden-Ecker, Dotson Company, Inc
  • Emily Gerstein, Kohler Company
  • Lenny Basaj, Metal Technologies
  • Brad Steinkamp, Charter Dura-Bar

Associate Members

  • Vadim Pikhovich, Magma – Chair
  • Jeremy Lipshaw, Aalberts surface technologies– Vice Chair
  • Dr. Kathy Hayrynen, Aalberts surface technologies
  • Rob Logan, Elkem Materials
  • Eli David, FerroGlobe
  • Brian Johnson, Hickman, Williams & Company
  • Ken Way, Miller and Company
  • Jeff Smithberger, Superior Graphite
  • Yujiao Zou, Rio Tinto

PROCESS SUBCOMMITTEE 

  • Brian Johnson, Hickman, Williams & Co – Chair
  • Lizeth Medina Balliet, Neenah Foundry – Vice Chair
  • Mike Galvin, Anvil, Int’l.
  • Matt Liptak, Elkem
  • Mike Riabov, Elkem
  • Jim Csonka, Hickman, Williams & Co.
  • Michael Forsha, Hodge 
  • Matthew Meyer, Kohler Company
  • Jeff Smithberger, Superior Graphite

PROPERTIES SUBCOMMITTEE

  • Craig Sederholm, Rochester Metal Products – Vice Chair
  • Dr. Kathy Hayrynen, Aalberts surface technologies
  • Travis Hepfner, BCI Solutions
  • Rob Logan, Elkem 
  • Mike Riabov, Elkem
  • Rick Gundlach, Gundlach Consulting
  • Herb Guevara, Lethbridge Iron Works
  • Lenny Basaj, MTI-Ravenna
  • Vladamir Vega, Oshkosh Corp.

APPLICATIONS SUBCOMMITTEE

  • Dave Williams, ASI, Int’l.
  • Chris Heczko, Magma
  • Vadim Pikhovich, MAGMA
  • Mark Fields, Glidewell
  • Jeremy Lipshaw, Aalberts surface technologies
  • Chris Burroughs, Grede-Meadville
  • William Gammill, John Deere
  • Vladimir Vega-Valer, Oshkosh Corporation

STANDARDS SUBCOMMITTEE

  • Dr. Kathy Hayrynen, Aalberts surface technologies – Chair
  • Rob Logan, Elkem – Vice-Chair
  • Travis Hepfner, BCI Solutions
  • Rick May, Cadillac Casting
  • Mark Fields, Glidewell
  • Matthew Meyer, Kohler Company
  • Vadim Pikhovich, MAGMA
  • Lizeth Medina Balliet, Neenah Foundry
  • Tony Lindert, Oshkosh
  • Matt Calcutt, Rochester Metal Products


Ductile iron society

Call Us: 
Headquarters: (262) 532-2440 x 312 

Email Us: DIS@TeamWi.com

Remit to Address:
W175N11117 Stonewood Dr. 
Suite 280
Germantown, WI 53022

Powered by Wild Apricot Membership Software